ISO 39001

ıso 39001

yol güvenliği

yönetim sistemi

ZORLUKLARınız

Güvenlik bilincinde olan kuruluşlar, her yıl yüzlerce kaza sonucu ülkemizde yüklenen Yol Güvenliği konusunu görmezden gelemezler. Her şeyden önce, sadece seyahat ettiğiniz veya iş için sürdüğünüz birçok durumu göz önünde bulundurarak, şirketin çalışanlarının yolda güvenliğine olan bağlılığı, Şirket Güvenlik Politikasının ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

Ayrıca, belirli durumlarda, şirketin katkısı, müşterilerinin, kullanıcılarının ve genel olarak topluluğun güvenliği için de büyük değer taşıyabilir.

Bu standart, altyapı, nakliye veya otomotiv sektöründeki şirketler için kolayca anlaşılabilir, ancak yalnızca bu kuruluşlar için geçerli değildir. Her şirket, Yol Güvenliğinin iyileştirilmesine aktif olarak katkıda bulunabilir.

ISO 39001 NEDİR?

ISO 39001 standardı - Karayolu Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi - karayolu çarpışmalarından kaynaklanan ölümleri ve ağır yaralanmaları azaltmak için bir şekilde yol sistemiyle etkileşime giren her kuruluşun izin vermesini amaçlayan bir Yol Güvenliği Yönetim Sisteminin gereksinimlerini tanımlar. , etkisi altındaki değişkenleri kontrol etmek ve yönetmeye olanak sağlar.

ISO 39001 standardı, sektöre ve ürün / hizmete bakılmaksızın, her türlü kuruluşa uygulanabilir. Özellikle, büyük firmaların ve çok sayıda seyahat personeli olan şirketlerin, mal ve insanları taşıyan şirketlerin, çok fazla trafik oluşturan kuruluşların (alışveriş merkezleri, hastaneler, okullar, kamu kurumları, ...), otomotiv sektöründeki firmaların (otomobil üretimi) ihtiyaçlarına cevap vermektedir. , lastikler, bileşenler, ...).

Uluslararası güvenlik cephesinde aktif olan Bureau Veritas, ISO 39001 standardına uygun sertifikasyon hizmeti sunmaktadır. Standart PDCA modeline dayanmaktadır ve diğer Yönetim Sistemleri ile entegre edilebilir.

Sertifika sürecinin ana aşamaları:

  ■ Sertifika amacının tanımı

  ■ Ön doğrulama (istek üzerine)

  ■ İki aşamada sertifika doğrulama (başlangıç ve ana)

  ■ Sürekli iyileştirmeyi değerlendirmek için gözetim ziyaretleri

  ■ Tam bir onaylamanın ardından 3 yıl sonra sertifikanın yenilenmesi.

Her ziyaretin sonunda, şirkete Yol Güvenliği performansının izlenmesine ve sürekli gelişim sağlanması amaçlanmaktadır.

FAYDALARI

  • Karayolu Güvenliği açısından Organizasyon Yönetimini İyileştirme: kazaların ve ilgili maliyetlerin azaltılması
  • Karayolu Güvenliği ile ilgili konulardaki taahhütlerinizi resmileştirin ve iletin
  • Daha iyi pazar konumlandırmasından, örneğin tedarikçilere veya kamu ihalelerinde ve Etik Tedarik programlarından yararlanın

risk faktörleri

  • Navlun / yolcu taşımacılığı, yolların inşaatı / yönetimi / bakımı, yol yardımı hizmetleri vb. Durumlarla ilgili olarak karayolu trafik sistemine etkisi.
  • Çalışanları arasında seyahat eden personel veya taşıtların sayısı - İşyerine ve iş gezilerine ve seyahatlere kat edilen km sayısı
  • Sitelerin sayısı ve özellikle yüksek trafik hacmi sağlayan siteler
  • Kaza sayısı, ciddi yaralanma ve kaydedilen çarpışma ölümleri
  • Risk faaliyetlerinin üçüncü şahıslara dış kaynak kullanımı.

ISO 39001 ve diğer QHSE programları arasındaki ortak noktalar nelerdir?

ISO 39001 standardı bir kuruluşun QHSE Politikasına ek olarak geliştirilmiştir. Bu nedenle, plan yap-kontrol et yaklaşımını izleyen ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 45001 gibi standartlarla entegre edilebilir.

ÖZELLEŞTİRİLMİŞ DENETİM HİZMETLERİMİZİ KEŞFEDİN