basınçlı

Basınçlı kapların

denetimi

Basınçlı kapların periyodik kontrollerini yaparak yasalara uyumluluğunuzu sağlıyoruz.

İş yerlerinde ve çalışma alanlarında personelin güvenliğini sağlamak için ekipmanların periyodik olarak kontrol edilmesi gerekir. Ancak bu yolla çalışanların içinde bulunduğu risk en aza indirilebilir.

Basınçlı kapların kontrolü, buhar kazanları, kalorifer kazanları, kompresörler, hava tankları, kimyasal madde tankları gibi 0,5 bar’ın üzerinde bir basınçla çalışan ekipmanların belirlenmiş testlere tabi tutulmasıdır. Ekipmanın ve yardımcı ekipmanların çalışmasını güvenli olarak gerçekleştirebildiğini ve ekipmanın test gerekliliklerini yerine getirebildiğini kontrol ederiz. Tespit edilen eksiklikler ve tehlikeli durumları raporlarız.

Kazanların Periyodik kontrolü Madde 207-221’e göre kazanların, imalinin bitiminde, monte edilip kullanılmaya başlamadan önce, kazanlarda değişiklik, onarım veya revizyonlardan sonar, yılda bir periyodik olarak ve en az üç ay kullanılmayıp yeniden hizmete girmeden önce kontrolleri ve deneyleri yaptırılmalıdır. Bu kapsama giren kazan ve basınçlı kaplar, buhar kazanları, kızgın yağ kazanları, kızgın su kazanları, buhar jeneratörleri, kalorifer kazanları ve sıcak su kazanlarıdır.

Basınçlı kaplarda ve kompresörlerde alınacak güvenlik tedbirleri Madde 223-249’a göre basınçlı kapların kontrol ve deneyleri, ehliyeti devlet veya mahalli idarelerce kabul edilen teknik elemanlar tarafından, imalatın bitiminden sonra ve monte edilip kullanılmaya başlamadan önce, yapılan değişiklik ve büyük onarımlardan sonra, en az üç ay kullanıp yeniden hizmete girmeleri durumunda tekrar kullanmaya başlamadan önce ve periyodik olarak yılda bir yapılır. Kontrol ve deney sonuçları, düzenlenecek bir raporda belirtilirve raporlar iş yerinde saklanır. Bu kapsama giren basınçlı kaplar, hava tankları, pistonlu kompresörler, vidalı kompresörler, hidrofor tankları, membranlı-membransız denge tankları, genleşme depoları, LPG tankları, kimyasal madde tankları (azor, hidrojen tankı, vb), sanayi gaz tankerleri, kara tankerleri.

HİZMET İÇİ DOĞRULAMA UYGULAMALARIMIZ