Press release

Bureau Veritas Yenilenebilir Hidrojene Özel Sertifika Programını Başlattı

17.01.2023

Hidrojenin güvenli ve sürdürülebilir uygulamalarla ve yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmesini sağlamak için endüstriyi destekliyoruz.

Bureau Veritas, yenilenebilir hidrojen için bütünsel bir sertifikasyon programı geliştirerek, büyüyen yenilenebilir enerji sektörünü desteklemekte ve enerji geçişini hızlandırmaktadır.

Enerji geçişi bağlamında, sürdürülebilir yeni enerji üretimi, depolanması ve dağıtımına uygunluk ve güvence, benzersiz zorluklardır. Bu sertifikasyon planı, hem hidrojen üreticilerinin hem de alıcıların hızla büyüyen küresel hidrojen pazarına uyarlanmış kapsamlı standartlar için taleplerinin bir sonucudur. Hidrojen üretimine ve ticarileştirilmesine yatırımı teşvik etmek için şeffaflık sağlar ve hidrojen standartları ve uyumluluğuna ilişkin küresel bir fikir birliğine varmanın yolunu açar.

Joerg Gmeinbauer, Bureau Veritas Küresel Başkan Yardımcısı, Enerji ve Yardımcı Tesisler :
"Enerji oyuncuları, gigawatt aralığında enerji üretecek yenilenebilir hidrojen santralleri için planlarını açıkladılar. Bu projelerin birçoğunun, tesis inşasına başlamak için gereken ön finansmanı sağlamak için şeffaflık ve güvenilirlik göstermesi gerekecek. Aynı zamanda, gelecekteki hidrojen alıcıları, ESG, Güvenlik ve sera gazı emisyonları ile ilgili beklentilerini karşılayabileceklerinden emin olmak istiyorlar.Bu sertifika programının başlatılmasıyla Bureau Veritas, tüm paydaşlara her iki yönde şeffaflık getiren bir köprü oluşturacaktır.

Tesis geliştiricilerine ve hidrojen alıcılarına fayda sağlayacak bir sertifika programı
Bureau Veritas’ ın yenilenebilir hidrojen sertifika programı, yenilenebilir enerji elektriği kullanılarak su elektrolizinden elde edilen yenilenebilir hidrojenin konuşlandırılmış üretim kapasitelerini destekleyecektir. Ayrıca, bu tür varlıkların geliştiricilerinin, erken tasarım aşamasında finansman elde etmek için, alıcılara ve yatırımcılara proje güvenilirliğini kanıtlamalarını sağlar. Bureau Veritas, yenilenebilir hidrojen üretim varlığının ESG kriterlerine, güvenlik süreçlerine ve sera gazı emisyonlarına göre bir değerlendirmesini yapacaktır. Ayrıca elektrolizöre güç sağlamak için kullanılan yenilenebilir enerjiyi de değerlendirecektir. Tüm gereklilikler yerine getirildiği takdirde bir sertifika verilecektir.

Varlık faaliyete geçtiğinde, Bureau Veritas, planın kriterlerine ilişkin yerinde bir "inşa edildiği haliyle" doğrulama denetimi gerçekleştirecek ve çalışır durumdaki yenilenebilir hidrojen üretim tesisi için bir sertifika ile sonuçlanacaktır. Değerlendirmenin kapsamı, hidrojenin yerinde depolanması da dahil olmak üzere elektroliz yoluyla hidrojen üretimini kapsar. Aynı zamanda süreç ve iş güvenliğini de kapsar ve çevresel etkiler ve su temini gibi kapsamlı sürdürülebilirlik gereksinimlerini tanımlar. Karbon ayak izi hesaplaması, kullanılan elektriğin kaynağındaki ilk aşama emisyonlarını ve ve suyu tuzdan arındırma sürecini içeren bir Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi metodolojisine dayanmaktadır.

Hidrojenin güvenli ve sürdürülebilir uygulamalar çerçevesinde ve yenilenebilir enerjiden üretildiğini gösteren bir etiket
Son adım, sertifikalı varlık tarafından üretilen hidrojen miktarının doğrulanmasının ardından etiketin verilmesi olacaktır. Etiket, varlığın bir kilogram hidrojen başına 2 kg CO2 eşdeğerinin altında bir karbon ayak izine sahip olması gerektiğini şart koşar. Etiketi korumak için hidrojen çıkışının ve yenilenebilir elektrik girişinin üç ayda bir doğrulanması gerekecektir.

Bureau Veritas, yenilenebilir ve alternatif enerji üretim zincirinin tüm aşamalarında yer alan, enerji endüstrisinde önemli bir oyuncudur. Bu sertifika programı, Bureau Veritas'ın BV Yeşil Çizgi aracılığıyla enerji geçişini hızlandıran ve özellikle kaynaklar ve üretimde sürdürülebilirliğe adanmış hizmetler ve çözümler sağlama taahhüdü ile uyumludur. İleriye dönük olarak Bureau Veritas, programı 2023'te yeşil amonyak ve düşük karbonlu hidrojeni içerecek şekilde genişletmeyi planlamaktadır. Bureau Veritas, hidrojen değer zincirinde kapsamlı uzmanlık geliştirerek, insanların ve gezegenin yararına tüm sektörlerin karbondan arındırılmasını küresel olarak desteklemeye hazırdır.

basın bültenini indirin