yeni otomotiv

TISAX® Otomotiv Bilgi Güvenliği Yönetimi

Otomotiv endüstrisinde daha fazla bilgi güvenliği

Sürekli ilerleyen dijitalleşme ile birlikte veri koruma talepleri de artmaktadır ve bu özellikle otomotiv endüstrisi için de geçerlidir. Otomotiv endüstrisi ile tedarikçi veya hizmet sağlayıcı olarak çalışan şirketler, veri koruma için sektöre özgü gereksinimleri karşılamalı ve ayrıca bunların kanıtlarını düzenli olarak sağlamalıdır.

2018'den beri yürürlükte olan TISAX® (Trusted Information Security Exchange) standardı, otomotiv endüstrisindeki tedarikçiler ve hizmet sağlayıcılar için veri koruma gereksinimlerini birleştirmekte ve şirketleri aşağıdaki konularda desteklemektedir:

  • İyileştirilmiş veri koruma ve kalite yönetimi
  • Standardizasyon sayesinde zaman ve maliyet tasarrufu
  • Sektör genelinde tanınırlık
  • Müşteri gereksinimlerinin karşılanması ve geliştirilmiş pazar erişimi
  • Halihazırda kurulmuş iş ilişkilerinde güvenin güçlendirilmesi

tedarik zinciri boyunca bilgi koruması

Verband der Automobilindustrie e. V. (kısaca VDA), uluslararası endüstri standardı ISO/IEC 27001' e dayanarak ENX Association sponsorluğunda otomotiv endüstrisinin değer zincirine özel olarak uyarlanmış bir TISAX® gereklilikler kataloğu oluşturmuştur. Özellikle hassas verilerin tedarikçiler, tedarikçiler ve OEM'ler arasında değiş tokuş edildiği otomotiv endüstrisinde, verilerin korunması tüm tedarik zinciri boyunca garanti edilmelidir. TISAX® sertifikasyonu ile şirketler, otomobile özgü yüksek veri koruma gereksinimlerini karşıladıklarını kanıtlayabilirler - bu, hassas bilgiler için tek tip, karşılıklı bir güvenlik seviyesi sağlar. Şirketler tüm bilgi güvenliği standartlarını kanıtlanabilir bir şekilde uyguladığında, resmi TISAX® sertifikasını alırlar. Bureau Veritas, hazırlıktan nihai rapora kadar tüm TISAX® değerlendirme sürecinde size yetkin ve güvenilir bir şekilde eşlik eder.

ULUSLARARASI ONAY: tısax® SERTİFİKASINDAN KAPSAMLI OLARAK NASIL YARARLANABİLİRSİNİZ?

Şimdiye kadar firmalar, ISO/IEC 27001'e uygun testleri kendi başlarına yapmak zorundaydılar. Sonuç olarak, özellikle hizmet sağlayıcılar ve tedarikçiler, müşterinin gereksinimlerine bağlı olarak çok kısa aralıklarla birkaç özdeş test sürecinden geçmek zorunda kaldılar. Bu maliyetli ve zaman alıcı yöntem TISAX® ile artık gerekli değil: Ortak test ve değişim mekanizmalarına dayanan gereksinimler kataloğu sayesinde, tüm standartlar en iyi şekilde kapsanmaktadır ve GDPR ile uyumludur.

Pek çok OEM ve TIER 1 şirketi, işbirliği için halihazırda TISAX® sertifikasına ihtiyaç duymaktadır. TISAX® sertifikası ile müşterilerinize bilgi güvenliği söz konusu olduğunda mükemmel bir konumda olduğunuzu gösterebilirsiniz. Güvenilirlik ve ciddiyet için endüstri çapında uluslararası kabul görmüş bir sertifika alacak ve böylece rekabet avantajı elde edebileceksiniz.

testin esnek kapsamı ve özelleşmiş gereksinimler 

TISAX® değerlendirmesinin temel yapı taşı, bilgi güvenliği konusudur. Bu, bir şirketin sahip olduğu tüm verileri içermektedir - buna teknik, ticari veya kişisel bilgiler dahildir.  Bu bilgi kategorilerinden birinde veya daha fazlasında özel koruma gerekiyorsa, isteğe bağlı ek modüller, bireysel gereksinimlere bağlı olarak VDA kriter kataloğundan kayıt edilebilir. Bunlar şunları içerir:

  • Veri koruma (GDPR kapsamında siparişlerin güvenliği)
  • Prototip koruması (tasarım ve yenilik güvenliği)
  • Üçüncü tarafların iletişimi (harici şirket ağlarında bağlantıların korunması)

Denetim sonuçları her zaman denetlenen şirkette kalır: Sonuçlarınızı kimin ve ne ölçüde görüntüleyebileceğine kendiniz karar verirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

TISAX® SERTİFİKASINA HANGİ ŞİRKETLERİN İHTİYACI VARDIR?

Prensip olarak, TISAX®, hassas müşteri verilerini ve kurum içi verileri mümkün olan en iyi şekilde koruyan ve bunu düzenli olarak kanıtlamak zorunda olan otomotiv endüstrisindeki tüm hizmet sağlayıcıları ve tedarikçileri hedeflemektedir. İlgili denetim kapsamı, özelleşmiş ihtiyaçlara göre uyarlanabilir. Ancak bir TISAX® sertifikası diğer şirketler için de katma değerli olabilir: Örneğin, kurum içi veri merkezini paylaşmak için harici şirketlerle bir işbirliği varsa, karşılıklı bilgi güvenliği, güvenilir bir işbirliği için en yüksek önceliktir. Bu durumda "Connection Third" test modülü ile bir sertifika uygun olacaktır.

TISAX® SERTİFİKASYON SÜRECİ NASIL İŞLER?

Şirketinizin bireysel koruma gereksinimlerine bağlı olarak, önceden tanımlanmış bir hizmet kapsamına göre şirketinize özel olarak uyarlanmış değerlendirmeler alacaksınız. Denetçilerimiz önce ilk duruma ilişkin genel bir kanı elde eder ve ardından ayrıntılı bir rapor oluşturur. Herhangi bir bulgu TISAX® gerekliliklerine göre kapatıldıktan sonra, nihai sertifikasyonun önünde hiçbir engel kalmaz: Artık sonuçlarınızı iş ortaklarınızla istediğiniz ölçüde paylaşabilirsiniz.

TISAX® TEKNİK KILAVUZ

Büyük bir üretici, tedarikçi ve müşteri ağına sahip otomotiv endüstrisi için özellikle veri güvenliği büyük bir zorluktur. TISAX® gerekliliklerine uygun olarak sertifika almak yardımcı olabilir.

Ücretsiz teknik kılavuzumuz, sertifika sürecini küçük adımlarla açıklar ve tüm ağınızın bilgi güvenliği için en önemli köşe taşlarını gösterir.

TEKNİK KILAVUMUZU BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ

TISAX®, ENX Association'ın bir marka mülkiyetidir. bureau verıtas, enx kuruluşu tarafından TISAX® denetim değerlendirmesini yürütmek üzere resmi olarak tanınmıştır.

TISAX® IS A BRAND PROPERTY OF ENX ASSOCIATION. BUREAU VERITAS IS FORMALLY RECOGNIZED BY ENX ASSOCIATION TO CONDUCT TISAX® AUDIT ASSESSMENT.